головне меню

Традиційний «Маланка-фест» пройшов на славу в кожному куточку Буковини!

Традиційний «Маланка-фест» пройшов на славу в кожному куточку Буковини!

14-15 січня на Буковині відбулось традиційне святкування Маланки, або як в народі називають «Різдвяна переберія». Свято відзначають на всій території України. Але на Буковині це роблять з особливим запалом та розмахом. Кожен район, та навіть кожне село має свої особливості традицій та звичаїв у ці дні.

З самого ранку 13 січня у кожному куточку мальовничого містечка Вашківці можна було зустріти «ряджених» маланкарів. Тут відбувався І Міжнародний фестиваль народної творчості «Вашківецька Маланка». Як  і в попередні роки, Вашківці стали другим, після Чернівців, центром маланкування на Буковині. Святкова програма увібрала в себе все найяскравіше, що зберігали вашківчани у традиціях впродовж багатьох років. Особливістю Вашківецької Маланки стало купання учасників дійства. При температурі з позначкою «мінус» герої свята не побоялись холоду та в своїх особливих костюмах скупались у річці, що протікає містом. Цей обряд символізує очищення від злих сил. Святкова хода містом перетворилась у справжній  різдвяний карнавал, на якому запальні традиційні «Медведі» не дозволяли нікому проходити повз. Також тут відбувся конкурс маланкових колективів із всього Вижницького району. Наприкінці дня у центрі міста зібрались всі Вашківчани аби побачити хто ж переміг. Результати такі: перше місце та грошову винагороду отримали Вашківецькі цигани, маланкові Козаки та пивовари. Гран-прі фестивалю дісталося морякам. Переможці Вашківецької Маланки одноголосно вирішили виграні кошти передати воїнам в зону АТО.Традиційний «Маланка-фест» пройшов на славу в кожному куточку Буковини!

Здивувала цього річ Маланка у Буковинському селі Чагрі. Сюди з`їхались на свято колективи із Глибоцього району. Фестиваль «Чагорська Маланка» запам`стається буковинцям особливим транспортом маланкарів. Тут до його створення ставляться з особливою ретельністю. Це можна було помітити й минулого року у Чернівцях, коли на «Маланка-фесті-2016» чагорці вибороли почесне друге місце. У цьому році аж шість колективів створили для фестивалю власний траспорт: тут і корабель, і дракони і традиційні коники, та найбільше захоплення викликав 10-ти метровий сфінкс, у якого перетворили автомобіль ГАЗ, та одяг всього колективу, що приїхав на цьому транспорті. Видовище феєричне.

Традиційний «Маланка-фест» пройшов на славу в кожному куточку Буковини!Переможці та учасники районних конкурсів наступного дня, 15 січня, приїхали маланкувати та поборотись за головний приз у самих Чернівцях. Святкове дійство розпочалось із урочистого відкриття на площі Філармонії. Цьогоріч на свято завітало 40 колективів із Буковини та сусідніх областей. Тут і відомі політики, і кіногерої, і традиційні Медведі. Різноманіття костюмів, карнавальних масок та транспорту на якому учасники вирушили святковою ходою, не залишило байдужим жодного гостя свята.Святкова «Переберія» вирушила від площі Філармонії та пройшла, здається кожним куточком міста. Маланкарі ішли вулицею М. Заньковецької, потім Університетською, Штейнбарга, площею Театральною, вулицею Котляревського, площею Соборною, вулицю Франка, Центральною площею, вулицями Поштовою і Чайковського та повернулись для визначення переможців знову на площу Філармонії.Традиційний «Маланка-фест» пройшов на славу в кожному куточку Буковини!

Тисячі людей прийшли помилуватись народними традиціями. Люди колядували, фотографувались з маланкарями, пригощались стравами народної буковинської кухні. Кожен колектив був феєричним та особливим: Завітали на Маланку і Дракони, і Українскі козаки. Проходили Чернівцями і гігантські олені, і Морські Пірати на своєму кораблі. Були у цей день в нашому місті і Троянці на своєму славнозвісному коні, і чепурні Півні, а ще – «ряжені» представники різних націй: Цигани, Африканці, Євреї. Було тут ох як весело та цікаво. Всього колориту свята не передати словами!

Традиційний «Маланка-фест» пройшов на славу в кожному куточку Буковини!
Після завершення ходи, на площі Філармонії  відбулась святкова концертна програма за участю найкращих творчих колективів області. А ще – оголошення результатів конкурсу маланкарів. Оцінювання відбулось на основі онлайн-голосування глядачів на офіційному сайті фестивалю. Результати такі: 3 місце отримав колектив із села Горбова. Їм вручили призову грошову винагороду – 20 тисяч гривень.Традиційний «Маланка-фест» пройшов на славу в кожному куточку Буковини!

2 місце виборов “Троянський кінь”. Колектив отримав грошовий приз розміром 30 тисяч гривень.Традиційний «Маланка-фест» пройшов на славу в кожному куточку Буковини!

А переможцем обрали колектив із с.Чагор, що день перед тим святкував на славу Маланку у своєму районі. «Царі Єгипту» сподобались не лише жителям Глибоцького району, а й всій Буковині. Вони отримали грошову винагороду – 50 тисяч гривень.Традиційний «Маланка-фест» пройшов на славу в кожному куточку Буковини!

Як і в попередні роки, на площах по всьому місту були розташовані скриньки для благодійних пожертв, впродовж всього свята волонтери збирали кошти для потреб воїнів АТО.

Поділитись