головне меню

Що ховається під асфальтом вулиці ім. 29 березня

Що ховається під асфальтом вулиці ім. 29 березня

Чернівці – місто з величною історією. Місто, що поєднало в собі безліч культур та принесло у наш час згадки про події, які ми, жителі цього міста, просто не маємо жодного морального права залишити поза увагою. Але те місто, кожна вулиця якого зараз здається такою рідною та дорогою, пройшло чимало випробувань часом та кров`ю, щоб зараз ми відчували спокій та комфорт.

Чи знаєте Ви історію доріг, якими крокуєте щодня? Чи знаєте, що сьогодні непростий день в історії Чернівців? І вулиця імені сьогоднішнього дня (ім.29 березня) ховає за назвою нелегку історію боротьби, сили та патріотизму. Дороги, окроплені кров`ю, потом та сльозами. Сьогодні наше місто святкує 73 річницю вигнання з його території Німецько-Румунських загарбників та їх сатилітів. Саме в честь цих подій і названо вулицю. Сьогодні вул. 29 березня хочуть перейменувати на 29-у вулицю (як і вул. 28 червня) у рамках декомунізації. Та чи зможуть чернівчани перегорнути цю сторінку своєї історії з легким серцем?

Події березня 1944 року були непростими, але надзвичайно важливими не лише в історії нашого міста, а й в історії всієї України. Наші воїни у складі Червоної Армії мужніми грудьми відвоювали місто в чужинців та відзначили прапором на міській ратуші визволення. У ході радянсько-фашистської боротьби, Чернівці відігравали неабияку роль. Важливий стратегічний об`єкт. кривава боротьба за нього точилась не один місяць.Що ховається під асфальтом вулиці ім. 29 березня

Про це розповів інтернет-виданню «Це Чернівці, крихітко» доктор історичних наук, професор Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича Ботушанський Василь Мефодійович: «Сама битва за місто відбувалась з 25 по 29 березня. Але події, що передували їй, є не менш важливими для Чернівців. Місто було центром Проскурівсько-Чернівецької наступаючої операції, яку здійснював І-ий український фронт під командуванням маршала Жукова. На початку беререзня 1944 р. сформувався і ІІ-ий український фронт, під проводом Конєва, який забезпечував захист від підмоги противника з боку Новоселиці та Сторожинця. Бої проходили в важких умовах. Весна була ранньою і рівень води в річках піднімався, солдатам доводилось форсувати через р.Дністер, а потім – і р.Прут, адже усі мости вороги розгромили. Але перемогу таки вибороли. Саме на честь цих подій в Чернівцях на Соборній площі встановили меморіал Перемоги, а біля залізничного вокзалу встановлено танк лейтенанта П.Ф. Нікітіна, який першим форсував Дністер поблизу села Устечка, першим увірвався в Чернівці і загинув у бою».

У бою за наше місто не один воїн показав хоробрість та самовідданість. За героїзм та мужність званням Героя Радянського Союзу було нагороджено 26 воїнів. 8 000 солдатів відзначені орденами та медалями. Також було нагороджено 18 військових з`єднань. Проте, не обійшлось і без колосальних людських втрат. Загалом у визвольних боях за область загинуло 1479 воїнів. Вони поховані в 21 братській могилі на території Буковини. Чернівчани не забувають своїх героїв. Сьогодні їх вшановують у пам`ятні дні покладанням квітів та молитвою. Не забуваймо й ми тих, кому зобов`язані миром. Запалімо свічку пам`яті та помолімось за героїв. І хай небо наше завжди буде мирним та спокійним.

Поділитись