головне меню

«Коли і до кого приходить Маланка»

«Коли і до кого приходить Маланка»

«Господаре, господарочку, пусти до хати Маланочку!». А чи впускаєте Ви це свято в свої будинки? Які звичаї зараз вітаємо із захватом, а які вже стали для нас пережитками минуло? Незмінною традицією впродовж тривалого часу в Чернівцях стало святкування Маланки з особливим запалом та розмахом. Цьогоріч планується VI благодійний Фестиваль «Маланка-фест».

Що ж за зимові свята на Буковині без «переберії», мелодійних колядок та веселих жартів участиків особливого дійства? Ще здавна наші діди-прадіди перевдягались та справляли справжнісінький карнавал. Проте, у той час свято мало дещо інший характер. Його зародження, насправді, зовсім не пов`язане з християнством. Сама назва свята «Маланка» уособлювала конкретний фольклорний образ, що показував героїню новорічних пісень-щедрівок, а ще, головного карнавального персонажа – неодруженого хлопця-веселуна, що вдягав маску Маланки та веселив всіх ритуальними танцями, що були покликані відлякувати злих духів. Та й загалом, все свято колись мало за головну мету – відлякувати нечисті сили на весь Новий рік, бо ж неспроста святкується воно разом з Новим Роком за Старим календарем. Та це ще не все, є й третє свято у цей день – Василія. Саме томуще одним традиційним песонажем карнавалу є дівчина або жінка у чоловічому вбранні – Василь. Він грав роль нареченого Маланки. Окрім них завжди забавляли гостей Ведмеді, Дід, Баба, Циган і Циганка з дітьми,  Коза, Кіт, Чорт та багато інших.«Коли і до кого приходить Маланка»

Зараз Маланка приходить до нас, щоб довести всьому світу, що Україна має свої самобутні традиції, які через жодні обставини, ніхто не зможе в нас забрати та знищити. На фест, що відбувається протягом 13-14 січня, учасники вдягають чудернацький одяг, розмальовують обличчя та виготовляють різноманітні маски та приїжджають у Чернівці із кожного куточка області. Інший центр святкування – Вашківці. Цікаво, що тут це свято люблять так, що у 2016 році відкрили Музей Маланки, який знаходиться у дитячій бібліотеці. Серед безлічі експонатів можемо побачити і традиційні маски (діда й баби, ведмедя і т. д), і костюми, що збереглись з різних епох святкування (маланки, українки, козака, вулана, бук-шандаря). А також частинки історії сучасного фестивалю, фотографії переможців всіх років. Щороку дійство набирає нових обертів, поповнюється новими героями з сучасного життя та креативними ідеями.

Тисячі глядачів з нетерпінням чекають на українську феєрію на Буковині, приїжджають сюди кілька років підряд та стають не просто спостерігачами, а справжньою частиною «Маланки». Також відвідують Чернівці у святкові дні високоповажні гості не тільки з України, а й із сусідніх держав. От, до прикладу, минулого року на свято завітав посол Австрії та генеральний консул Румунії. Тут панує надзвичайна атмосфера: всі вдягають національний одяг, місто прикрашене українською символікою, гостей частують традиційними буковинськими стравами.«Коли і до кого приходить Маланка»

Проте, дехто дотримується думки, що свято втратило своє першочергове призначення – показати традиції українського народу, і через те, що героями Маланки стають персонажі нового часу, політики, закордонні зірки, воно поступово втрачає обрядовість і перетворюється в звичайну розвагу. А й справді, чи кожен, хто приходить на фестиваль знає історію походження свята та головну його мету? Чи кожен розуміє, що насправді за жартівливими примовляннями та співанками з вуст учасників таїться давній сакральний сенс, що здатен як вберегти наш народ від бід, так і, напевно, нашкодити йому. Та це у випадку, якщо ставитись до нього вкрай необережно. У це вірили наші пращури, і жодним чином ми не можемо нехтувати їхніми переконаннями та настановами, що залишились нам у спадок.

З кожним роком маланкарі дивують всіх своєю фантазією. До свята готуються місяцями. По-особливому вдягають транспорт для святкової ходи (відповідно до стилю, що обрав колектив). Поза увагою не можуть залишитись костюми, що шиються спеціально до Маланки і деколи вага їх може сягати 10-ти кілограмів.

Маланка приходить до кожного. Вона крокує кожною вуличкою нашого міста, яке у ці дні вбирає святковий кожух і радо вітає всіх давнім духом українського свята, щирою колядою та гостинною буковинською вдачею. Двері кожного дому в цей день відчинені. Звідси ще не встиг вийти Дух Різдва. Сюди й заходить Дух Буковинської Маланки, аби кожен, чия душа прагне свята, знайшов його у Чернівцях.«Коли і до кого приходить Маланка»

Милулого року, за результатами голосування на офіційному сайті фестивалю переможцем обрано колектив із с.Суховерхів, йому вручили 50 тис. гривень нагороди. Чим ж подивують нас учасники фестивалю цьогоріч? До яких прийомів перевдягання вдадуться, і головне – хто ж буде найкращим на «Маланка-фесті-2017» дізнаємось вже дуже скоро.

Поділитись