головне меню

Минулі розваги в Чернівцях

Ще з позаминулого століття у Чернівцях вміли розважатись. Що любила чернівецька публіка, які світські гулянки були популярними. Любителі світського життя були шанувальниками балу – маскараду. Костюмовані вечірки проводились у Німецькому, Українському та Польському домах.
Бал був настільки вишуканим, що й нині існує традиція влаштовувати подібні дійства у Чернівцях. Сезон світських раутів починався після Різдва і тривав до лютого. Проте по завершенню заходів жителі міста не сумували, адже розваги для них не припинялись. Так, пари ошатно одягались та відвідували модні тодішні ресторани та казино. В австрійські часи у Чернівцях був навіть боулінг, тоді називався кегельбан, який діяв в українському Народному домі. Місцеві жителі також любили ходи в кіно.В селах же ні кафе, ні ба більше балів не було.

Тому молодь розважалась на вечорницях, які розпочинались в жовтні, на Покрову, або у грудні, на свято Святого Миколая і тривали до початку Великоднього посту. Щоб провести гуляння люди винаймали хату у вдови, або бездітної пари, інколи за таку послугу навіть платили грошима. На вечорниці приходили молоді дівчата та старші хлопці, інколи вони залишались на ніч для продовження гулянь.
Із різних повістей, оповідань, які описують ті часи, дізнаємось, що на вечорницях хлопці залицялись до дівчат, займаючи їх за коси, а ті у відповідь легенько вдаряли в спину, і що молодиці пряли пряжу чи вишивали. Проте історики наводять цікаві і вельми пікантні факти, що саме під час таких вечірніх розваг майже половина дівчат, які відвідували їх, втрачали цноту на вечорницях. Тому такі гуляння часто вважали розпусними, а молодь, яка піддавалась гріховній насолоді, критикувалась духовенством. В деяких селах діяли досить жорстокі методи покарання за нестримне кохання, сильно лупцювали хлопців та навіть дівчат. Часто подібні посиденьки контролювали старші люди, які наглядали, аби поцілунки не переростали у дещо більше.

Поділитись