головне меню

Австрійські Чернівці

Австрійські Чернівці

Оскільки місто Чернівці було під владою Австро-Угорської імперії, Румунії, Молдови, радянської Росії, то й нині бачимо прояви різних культур, особливо в архітектурі. Але науковці та історики в один голос зазначають, що саме австрійський період залишив найбільш вагомий внесок у розвиток архітектури та освіти.
Завдяки діяльності австрійського керівництва у місті відкривалися школи, лікарні, кав`ярні, театри, громадські будівлі, облаштовувались площі. Так перший архітектурний ансамбль збудували в колишньому центрі міста, на перехресті вулиць Шкільної, Шолом-Алейхема та Головної, – костел Святого Хреста. Також тоді починали активно зводити муровані будівлі, заклади.
Площа носить ім`я костелу Святого Хреста, який став першим мурованим храмом у місті. Будівлю звели за ініціативи імператора Австрії – Йосифа ІІ, який обрав місце для забудування. Початок будівництва датують 1787 роком, але остаточно збудували костел через 27 років. На жаль, через прорахунки архітекторів храм двічі розвалювався та навіть горів.
На сучасній площі розмістились визначні культурні пам’ятки, які відвідують як чернівчани, так і гості міста. Саме тут побудували першу кам’яну будівлю Чернівців, яка була австрійською адміністрацією наприкінці XVIIIст. Споруду й понині називають «Генеральський дім», де в минулому розміщувався старостат та канцелярія. Так, зі часами сформувався сучасний архітектурний комплекс. Також в «Генеральському домі» діяла школа верхової їзди, а згодом проводили громадські заходи. Існують відомості, що в 1823 році тут протягом тижня мешкали австрійський імператор Франц І та московський цар Олександр І.«Будинок Корабель» – це архітектурна родзинка міста. Будинок розміщується на розі вулиць Головної та Шолом-Алейхема. Не без підстав споруду називають кораблем,бо ж будівля,дійсно,його нагадує.
Однією із найвизначніших споруд, яку звели за часів австрійського панування, стало забудування Залізничного вокзалу. Необхідність відкриття великої залізничної станції в Чернівцях постала після спорудження залізничної лінії «Відень –Львів». У першій половині ХІХ ст. розпочалось прокладання колії зі Львова у Чернівці. Варто наголосити, що дана станція є старшою від харківської, київської, тернопільської та більшості українських міст.
За панування Австро –Угорської імперії у місті були проведені численні реформи, які значно покращили умови проживання.

Поділитись